Новина

День пам’яті Георгія Гонгадзе

12:50, 16 Вересня

зображення новини

Сьогодні, 16 вересня виповнюється 19 років від дня зникнення українського журналіста, засновника та першого редактора інтернет-видання Українська правда – Георгія Гонгадзе.

В цей день також прийнято згадувати всіх журналістів, що загинули при виконанні своїх професійних обов’язків. Для України ця дата стає ще більш актуальною на фоні звільнення з російської в’язниці нашого журналіста Романа Сущенка.

Георгій Гонгадзе був українцем не за народженням, а по духу. Народився він у Тбілісі. З Україною його доля стала пов’язана з кінця 1980-х років. Спочатку це була данина роботі як представника інформслужби Народного фронту Грузії.  Згодом журналіст працював у львівській організації Народного Руху, а після розвалу СРСР  продовжив співпрацювати з рядом українських ЗМІ.

Проте, для широкого кола він відомий як засновник легендарного інтернет-видання – «Українська правда».

У квітні 2000 року Гонгадзе заснував інтернет-видання «Українська правда».  А вже через півроку країну сколихнула новина про його зникнення. Лише, 2 листопада в Таращанському лісі, за 70 км від Києва, було знайдено тіло, в якому друзі й родичі впізнали тіло журналіста.

Проте, тільки в 2001 році Генеральна прокуратура визнала факт смерті журналіста і порушила справу за статтею «Навмисне вбивство», а у вересні 2002 року визнала, що знайдене в Таращанському лісі тіло належить Гонгадзе. У 2009 році в Київській області були знайдені останки черепа, які належали зниклому журналісту. Поховали Георгія Ґонґадзе 22 березня 2016 року.

Справа про вбивство журналіста призвела до значного суспільного обурення, як в Україні так і за кордоном. Саме цей кричущий випадок став одним із причин широкомасштабних акцій відомих під назвою «Україна без Кучми», в ході яких протестувальники звинувачували тодішнього президента та його найближче оточення у зникненні журналіста і вимагали відставки президента.

Тільки через вісім років після зникнення журналіста у березні 2008 року було притягнуто до відповідальності винних у вбивстві Гонгадзе. Ними виявились троє колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження МВС – Валерій Костенко, Олександр Попович і Микола Протасов. Суд призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 12 до 13 років. Один із викрадачів Георгія – Микола Протасов – помер у колонії наприкінці березня 2015 року. Колишнього начальника Департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія  Пукача 29 січня 2013 року було засуджено до довічного позбавлення волі.

Однак остаточної крапки у цій справі так і не поставлено, оскільки слідство так і не дало остаточної відповіді про причетність до вбивства журналіста перших осіб держави.

Сьогодні  трагічна історія вбивства ще однієї журналістки Катерини Гандзюк лишається не розкритою.