Новина

В Острозі представлять кулінарну спадщину татарської громади

13:26, 22 Вересня

зображення новини

У Музеї книги та друкарства в Острозі, межах виставки, присвяченої острозьким татарам, представлять кулінарну спадщину цієї громади в інноваційному форматі.

За допомогою анімованої інсталяції на текстурованому столі відвідувачі зможуть побачити реконструкції традиційних татарських страв, які готували місцеві мешканці, з усією детальною інформацією щодо них. За бажанням, гості зможуть «взяти рецепт» та спробувати відтворити вподобані страви вдома.

“Одним з важливих аспектів нематеріальної культури татар-липок є традиційна кухня. Поняття «кухня» у цьому випадку слід розглядати не тільки як набір страв, а як цілісний культурний конструкт, що був глибоко інтегрований у світогляд, відображав соціальні уявлення спільноти, а втілювався у повсякденних практиках родин.

До основних принципів харчування, що прослідковується чи не в кожній страві, відносимо простоту приготування, поживність та високий рівень адаптивності. Раціон місцевих татар визначався умовами звиклого раніше кочового та прикордонного способу життя, а також релігійними обмеженнями. Його основу становили м’ясні страви з баранини, яловичини, козлятини та птиці — качки, гуски, курки.

М’ясо готували різноманітними способами: варили, смажили, запікали, тушкували, сушили, — прагнули максимально зберегти його поживні властивості. Не менш важливими були молочні продукти (молоко, масло, сметана, сир), що відповідало традиції степового скотарства, характерної для тюркських народів. Значну частину раціону складали борошняні вироби: домашня локшина, млинці, коржі, вареники, пиріжки. Їх готували з простих інгредієнтів, але з дотриманням традиційної рецептури.

Життєві обставини та середовище проживання сформували кулінарний мінімалізм: овочі з’являлись у раціоні в обмеженій кількості, а набір спецій залишався вкрай простим — сіль, чорний перець, свіжа зелень. Важливу роль відігравала також сезонність, що впливала на доступність продуктів.

З плином часу кухня татарських громад на Волині почала інтегрувати елементи української гастрономічної традиції, що є свідченням глибокої міжкультурної взаємодії.” – розповідають автори виставки.

Проєкт «Експозиція «Острозькі татари» реалізовується ГО Братство ім. князів Острозьких у партнерстві з Державним історико-культурним заповідником м. Острога за підтримки Українського культурного фонду.