Публікація

Хто і скільки заробляє на “кришуванні” смітників

13:03, 14 Лютого

зображення публікації

Перед місцевими виборами більшість політичних партій обіцяють виборцям нарешті навести лад зі сміттям в громадах. Організувати роздільний збір, вчасне вивезення, захоронення… Але після виборів, як правило, усе зводиться до “освоєння коштів”.

Рівне не є виключенням.  Усе, на що станом на лютий 2022 року спромоглися місцеві чиновники в темі поводження зі сміттям – це взяли в лізинг 3 нових сміттєвози, ще 5 орендували за космічними цінами, а також без тендерів роблять накриття над сміттєвими контейнерами.

До 19.04.2020 року згідно з Законом України “Про публічні закупівлі” “поріг”, коли обов’язково проводити тендер, становив 200 тисяч гривень для товарів і послуг. В той період місцеві управлінці, відповідальні за житлово-комунальне господарство, почали облаштовувати огородження та накриття над сміттєвими баками поблизу житлових будинків. Коштували такі роботи в середньому 80 тис.грн. Але з квітня 20-го року Закон змінився, і по сумам від 50 тис.грн. законодавець зобов’язав проводити конкурентні спрощені закупівлі. Рівненські чиновники, натомість, вирішили, що не будуть ризикувати, тобто проводити тендери, бо ж прийде якийсь недобросовісний (читати “не свій”) виконавець і тоді гроші підуть не в ті кишені. Як не дивно, не зважаючи на подорожчання матеріалів, підвищення заробітних плат, інші інфляційні процеси, роботи стали коштувати дешевше, в межах 50 тисяч.

До речі, спрощені закупівлі дуже мало регулюються законом, коротші в термінах проведення, дійсні навіть за участі одного виконавця, не підпадають під моніторинг державних аудиторів, і взагалі – дають широкі можливості для замовників. Але ні: усі облаштування сміттєвих “точок”, або ж “накриття” над сміттєвими контейнерами вирішили робити без тендерів.

За останні 2 роки біля багатоквартирних будинків з’явилося чимало навісів з огорожами для сміттєвих баків. Згідно з існуючими в Україні нормами така зона повинна бути огороджена з трьох сторін (висота 1,5 м.), піднята на 20 см. (асфальт або бетон), знаходитись на відстані 20-100 метрів від будинків та містити від 2 до 5 контейнерів (точна кількість вираховується відповідно кількості мешканців). Про навіс над цієї зоною вимог ми не знайшли.

«Ремонт» майданчика для сміття між будинками пр-т Миру-Набережна в Рівному: огороджено з 4-х сторін, бетонного «підняття» на 20 см. немає, відстань до будинку не витримана (встановлення відбулось на початку літа 2021 року)

Встановлення контейнерів не завжди проходить “гладко”.

Влітку 2021 року через об’єднання сміттєвих баків під одним «накриттям» по вулиці Коновальця виник конфлікт між рівнянами, куди було долучено місцевого депутата, а в проблемі «розбирались» журналісти «ITV». Мешканців одного з будинків не влаштовувало, що саме біля них встановили смітники на 3 будинки. Інша проблема виникла зі смітниками на вулиці Київська, 42, де їх винесли з двору ближче до вул. Д.Галицького. І таких випадків чимало. Відповіді на питання – де, скільки, яких смітників мала б дати Схема санітарної очистки міста, розроблена на виконання відповідного законодавства. Але, схоже, той документ поганий, чи то чиновники не дуже, але порядку в цьому питанні в Рівному немає.

 Скільки і де: по роках та тенденціях

Вперше в Прозорро договори на закупівлі робіт з облаштування смітників «з’явились» ще у 2018 році. Тоді їх було укладено на загальну суму майже 500 тис.грн, а виконавцями робіт були Вознюки: Римма В’ячеславівна та Олександр Зіновійович.

У травні 2018 укладено два договори на поточні ремонти майданчиків для сміття з влаштуванням навісу та огорожі по вулиці Шухевича – біля будинку №2 (ціна договору – 128,8 тис.грн) та будинку №6 – (81, 7 тис.грн.).

Пізніше було підписано договір на ремонт біля будинку №7 на вулиці Драганчука (вартість 54,5 тис.грн.), вул.Гайдамацька, 10-12 (138,6 тис.грн.) та Небесної Сотні, 26 (майже 80 тис.грн.)

У 2019 році облаштування смітників тимчасово призупинили. Але у 2020 році, ще «стара влада», вирішила надолужити згаяне: почали робити навіси над зупинками громадського транспорту і поки ще дозволяли «пороги» – укладали договори на суми 77-83 тис. грн. за один такий ремонт.

19 квітня 2020 року Законом пороги, коли можна укласти договір без електронної системи закупівель – знизили з 200 тис. до 50 тис. гривень

Після цього ремонти майданчиків для сміття та накриттів зупинок за схожим способом почали  коштувати помітно менше – близько 49 тис. грн.

За даними Модулю аналітики bi.prozorro.org бл. 2,8 млн. гривень коштів платників податків віддало Управління ЖКГ міста за влаштування 50 навісів над смітниками біля будинків мешканців Рівного та на зупинках громадського транспорту у 2020 році (таблиця з адресами і цінами додається).

У 2021 році після виборів Управління ЖКГ до реформування встигло підписати 29 договорів на загальну суму 1,4 млн. грн. на влаштування навісів над сміттєвими баками. Продовжив цю «благородну справу» і новостворений Департамент інфраструктури та благоустрою РМР: ще 51 договір на загальну суму 2,497 млн. Разом за 2021 рік – близько 3,8 млн. грн.

Вказані видатки є поточними, тобто керівники Управління, а пізніше Департаменту ЖКГ, самостійно приймають рішення щодо вартості відповідних послуг та обирають виконавців по договорах. «Нарізали» вказані ремонти таким чином, щоб не проводити спрощених закупівель.

Такі навіси у 2020 році в Рівному бралися робити різні суб’єкти господарювання:

В 2021 році – лише два підприємці – Сергій Дячук і Михайло Сергієнко – підписали договорів на суми, відповідно, 2,4 млн. та 1,4 млн. грн. Детальніше про цих щасливчиків читайте нижче.

Фірми: ексначальник з ДАБІ та кандидат в депутати 2020

Близько 400 тисяч на облаштування 5 навісів над зупинками громадського транспорту, без конкурсу, у березні 2020 року  отримало Товариство «БК «Тертал». На цьому співпраця УЖКГ та фірми   відділу ДАБІ Рівненської області Григорія Костерного та Віталія Вихованця, кандидата в депутати до Острозької міської ради від ПП «Пропозиція», поки що завершилась.

Інша їхня фірма зі схожою назвою ТзОВ «Інжинірингова компанія «Тертал» у 2020 році виготовляла різну проектну документацію та здійснювала, відповідно, авторський нагляд.

Сам Григорій Костерний також заробляє тим, що надає послуги технічного нагляду за будівництвами об’єктів за бюджетні кошти по всій області.

Ще одна компанія, яка робила 5 навісів, загальною вартістю близько 400 тисяч гривень у 2020 році – ТзОВ «Сенетика»: прописка фірми в Рокитнівському районі, власниця – Тишковець Тетяна Олегівна. Жінка з точно таким іменем зазначена в декларації Григорія Олеговича Костерного: вони разом володіють будинком та земельною ділянкою в с.Здовбиця (Здолбунівський район). Через однакове “по-батькові”, припускаємо, що це брат та сестра.

 Чиї підприємці: одні співпадіння?

Вознюк Олександр Зіновійович, зареєстрований підприємцем ще з 1997 року, але з бюджетом працює лише через Управління ЖКГ. Як і Римма Вячеславівна Вознюк, що пов’язана з п.Олександром спільним номером телефону та ремонтувала без тендерів ігрові майданчики в Рівному. Обидва підприємці проживають на одній вулиці Басівкутській, крім номера телефону їх ще пов’язує спільна частка в назві електронної пошти «lytvo».

Сергій Степанович Дячук зареєстрований підприємцем у 2018 році, має чимало різних КВЕДів, але його номер телефону, частіше фігурує в оголошеннях про продаж чи здачу в оренду  квартир, а не будівельними роботами. Нерухомість, якою оперує ріелтор Сергій є … на «Щасливому» https://ua.m2bomber.com/phone/0673483409.

Крім того, Сергій Дячук керує кількома фірмами, серед них ТзОВ «Версаль Рівне» (засновником якого, за даними аналітична система YouControl, є Віктор Володимирович Шакирзян, очевидно, нинішній секретар Рівнеради), ПП «Стайл Хаус» (власником фірми є односельчанин секретаря Рівнеради Олександр Нікітчук) та ТзОВ «Західєврокомфорт» (засновниця Іванна Радченя, таке ж ім’я  фігурує у звіті виборчого фонду Віктора Шакирзяна).

Климчук Сергій Андрійович – підприємець з Рівного, отримав лише три замовлення у 2020 році на загальну суму 139 тис.грн. (Набережна, 22, Коновальця, 2, Макарова, 44). Його наймали також для ремонту ігрових майданчиків і теж без конкурентного відбору (всього на суму 2,8 млн.).

Наступний – Сергієнко Михайло Андрійович: договори підприємець укладав переважно лише з Управлінням, а потім Департаментом і лише в 2021 році. Може, це лише початок, адже свою підприємницьку діяльність він зареєстрував 14 квітня 2021 року і одразу отримав підряди від найбільшого розпорядника бюджетних коштів Рівненської міської ради.

Ще перед новим роком отримав замовлення від Судової адміністрації на встановлення козирка в Костопільському районному суді за 49,6 тис. грн.

Прямих зв’язків успішного 30-річного підприємця з рівненськими чиновниками ми не побачили. Але Михайло Сергієнко вказує в контактах той же номер телефону що і Сергій Дячук, про якого ми писали вище.

Комунальне підприємства “Рівненське ШЕУ” теж залучалося до обласштування смітників – на вул. Київській, 12 та вул. Коцюбинського, 3 (отримавши за це близько 90 тис. грн.)

Володимир Рахимзянович Шакирзян отримав підряд на ремонт одного майданчика для сміття, ще у  2020 році – по вулиці Н.Хасевича, за що отримав 49,9 тис.грн. Скромно, як для батька якщо не першої, то і не другої людини в місті.

Фото «ремонту» Володимира Шакирзяна

 

Автор Світлана Климович

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Північному заході України», що реалізовується ГО “Рівненський центр “Соціальне партнерство”, за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy”

 

https://declarations.com.ua/declaration/nacp_b1d9fcf3-77e6-414c-982f-730d852d8244