Новина

Як дихаєш так і живеш: поради учня індійського йога

18:18, 13 Січня

зображення новини

Індійці вважають, що тривалість життя пов’язана з тим, як людина дихає. Хто дихає швидко і поверхнево живуть менше, ніж ті, що дихають повільно і глибоко. Дихання здатне заспокоїти психіку людини і впоратися у стресових ситуаціях. Як це зробити?

Коли ми хвилюємося нам часто радять дихати глибше. І не дарма.

Нескладні у виконанні дихальні вправи допоможуть вам послабити стрес і занепокоєння, сприятимуть спокійному сну. Правильне дихання допоможе втамувати біль, збільшить уважність і сконцентрованість, прояснить свідомість.

На Сході здавна вважають правильне дихання запорукою здоров’я і довголіття.

Розповідає Йогі Іша який вже понад 20 років практикує йогу, і є учнем індійського йога Пайлота Бабаджі. З цієї причини багато цілителів не розпочинають лікувати хворого, доки налагодять йому правильне дихання. А правильним з точки зору, приміром, індійських йогів, є дихання, коли вдих у 3-4 рази коротший за видих, причому навіть у такий спосіб дихати потрібно якомога рідше.

А як дихаєте ви? Перевірте, поклавши одну руку на грудну клітку, іншу – на живіт. Вдихніть і видихніть. Якщо рухається рука на грудях, то вам властивий грудний тип дихання, а потрібно домогтися, щоб при глибокому вдиху ваш живіт піднімався, а при видиху – опускався. Це і є дихання діафрагмою.

Навчитися правильному диханню, яке допоможе подолати стрес та тривожність не складно, однак потрібно знати деякі нюанси. Перш ніж приступати до дихальних практик потрібна консультація лікаря. Наприклад, щоб переконатися, що немає каменів в нирках і в сечовому міхурі, жовчнокам’яної хвороби, вродженої вади серця, тромбофлебіту та інших проблем.

Дихальних вправ є безліч, розглянемо декілька з них, – продовжує Йогі Іша. Він на собі переконався, що за допомогою спеціального дихання можна приборкати гнів, заспокоїти серце і бурхливий розум. Вони доступні всім. Варто лише захотіти і мати трішки терпіння, тоді усе вдасться.

Сьогодні мова йде про дихання Бхастріка, така назва у йогів – і є однією із найулюбленіших їх практик.

Техніка виконання Бхастріки пранаями проста, це швидке вдихання і видихання, ніби у ковальських міхах. Робіть потихеньку для початку 2-4 хвилини.

Якщо є проблеми з застоями в тілі чи психіці, то виконання бхастріки заставить енергію циркулювати і те, що вам дошкуляло зникне не залишивши й сліду. Бхастріка може зцілити проблеми легень і органів, що пов’язані з дихальною системою та привести в баланс всю вашу систему. Вона входить до різних систем вправ і практик.

Спочатку виконувати бхастріку слід акуратно і м’яко, адже можна завдати шкоди тонким перегородкам.

Пульмонолог Массачусетської клініки Христина Вестергард радить робити дихальні вправи для ефективної боротьби зі стресом.

Під час вдоху активується робота симпатичної нервової системи, яка підсилює серцебиття. Але на видиху починає працювати парасимпатична нервова система, яка відповідає за зниження частоти биття серця», – пояснює медик. За її словами, така вправа допоможе не тільки заспокоїтися, але і на деякий час захиститися від зовнішніх проблем.

Лікар клініки інтегративної медицини Ендрю Веіл, в свою чергу, пропонує спробувати вправу під назвою 4-7-8.

«Для початку потрібно вдихати повітря через ніс, рахуючи до 4, потім затримати дихання на 7 секунд і протягом 8 секунд видихати», – розповідає лікар.

За його твердженням, затримка дихання збільшує в крові кількість вуглекислого газу, що сприяє розслабленню нервової системи.

Раніше індійський мудрець Сватмарама написав у своєму трактаті Hatha Yoga Prakipika, що “коли дихання заспокоюється і розум буде в гармонії, ви отримуєте довге життя. Таким чином, слід навчитися контролювати дихання”.

Аліна БУДАФЕНКО