Новина

У музей Рівного подарували раритетну українську енциклопедію та срібні хрести

17:04, 17 Серпня

зображення новини

Три томи раритетної української енциклопедії та 30 срібних хрестів поповнили фонди Рівненського обласного краєзнавчого музею.

Про це повідомили у Рівненській обласній раді.

«Давній друг нашого музею, рівненський колекціонер-антиквар Вадим Пономаренко зробив розкішний подарунок. У фондову колекцію передав унікальне тритомне видання. Його назва – «Українська загальна енциклопедія. «Книга знання» під редакцією Івана Раковського, що виходила у Львові, Станіславові (Івано-Франківську), Коломиї на початку 30-х років минулого століття.

Також пан Вадим передав колекцію з 30 срібних хрестів, що виготовлялися наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. у селі Крилів», – розповіла завідувачка сектору впровадження цифрових технологій музею Ольга Морозова.

За її словами, ілюстраційні таблиці до загальної частини енциклопедії виконали у Лейпціґу, кольорові мапи та деякі ілюстрації – у Львові. Раритетне видання побудоване за зразком світових енциклопедій, але мало самостійне значення в ділянці інформації про Україну. В енциклопедії – майже 8 тисяч слів-посилань, що стосуються України, а сам розділ «Україна» містив понад 320 сторінок. Видання тривалий час було недоступне українському читачеві, а за радянських часів – заборонене.

Щодо хрестів із села Крилів, то Морозова зазначила, що їх унікальність полягає в тому, що вони побутували лише в цьому регіоні Рівненщини.

«Ці хрести, за їхньої зовнішньої подібності, сильно різняться в деталях. Вони не штамповані, відлиті, а складаються із кількох з’єднаних фрагментів. Жоден із хрестів із розп’яттям Ісуса Христа та херувимами не повторюється. Дослідник вважають, що автор цих яскравих зразків сакрального мистецтва – місцевий умілець-коваль 1876 року народження Федір Хомчук», – додала вона.

Морозова також зазначила, що українська енциклопедія 30-х років та кирилівські хрести – одне з найкращих поповнень музейної колекції за останній час.

Нині у фондах Рівненського обласного краєзнавчого музею налічується майже 300 тисяч експонатів, з них понад 20 тис представлені в залах постійних експозицій та на виставках. Серед оригінальних експонатів – гербарії рідкісних рослин Рівненщини, скарби давньоруських срібних прикрас ХІІ – ХІІІ століття, твори волинського іконопису, колекція стародруків, предмети козацької доби, біломармурові роботи відомого польсько-італійського скульптора Сосновського, колекції монет, холодної та вогнепальної зброї.