Новина

Спадщину князів Острозьких тепер можна побачити у віртуальному музеї

15:37, 04 Жовтня

зображення новини

Форум «Культурна спадщина в ХХІ ст. Князі Острозькі» відбувся у п’ятницю, 27 вересня, у Національному університеті «Острозька академія». Під час заходу працівниці відділу культури та туризму виконкому Острозької міської ради Анастасія Драчук та Олеся Гощук презентували результати проєкту «Віртуальний музей спадщини князів Острозьких», що став переможцем у конкурсі від Українського культурного фонду.

До слова, у межах першого етапу проєкту було відзнято 5 відео 360 про діяльність княжого роду, оцифровано 20 автентичних експонатів доби князів Острозьких і створено вебресурс із 4 мовними версіями. Переглянути відео ви можете за посиланням.

 

Під час форуму учасники мали змогу послухати цікавих спікерів у секціях «Новий digital вимір спадщини» та «Реконструкція спадщини в ХХІ ст.». Зокрема, можна було почути цікаві доповіді представників креативних студій, які створюють інноваційні продукти для роботи з культурною спадщиною. Вони розповідали про можливості використання сучасних технологій для популяризації та збереження культурної спадщини. Також участь у форумі брали історики, художники й реставратори Дмитро Маслов, заступник директора музею і виконавчий директор благодійної організації «Благодійний фонд Рівненського краєзнавчого музею»; художник-іконописець Юрій Нікітін, ювелір та автор унікальних шахів «Князі Острозькі» Август Вольський.

– Метою форуму «Культурна спадщина в ХХІ ст. Князі Острозькі» було презентація нових форматів роботи з культурною спадщиною. Технології VR (віртуальної реальності) AR (доповненої реальності), 3D моделювання вже давно використовують великі культурні інституції, а от на локальному рівні про них знають мало. Крім того, існує стереотип, що це дуже дорого. Ми ж прагнули не дише показати нові можливості, а й безпосередньо познайомити з представниками таких креативних студій. Приємно, що на форум завітали представники міст, у яких теж є спадщина князів Острозьких, як от Дубно та Старокостянтинів. Нам також вдалося домовитися про презентацію проєкту в цих містах. Сподіваємося на подальшу тісну співпрацю, – розповіла авторка проєкту й організаторка форуму Анастасія Драчук.

Як і обіцяли організатори, упродовж події всі охочі мали можливість перенестися у віртуальну реальність допомогою окулярів VR, аби дізнатись нові цікаві факти про спадщину княжого роду Острозьких. Завершився форум інтерактивною екскурсією Острозьким замком.

– Завдячуючи проєкту, що реалізовували Анастасія Драчук та Олеся Гощук за підтримки УКФ  наш музей отримав якісні фото та 3D моделі експонатів. Це відкриває нові можливості. Уже зараз ми встановили модель кахлі, які раніше наші гості могли побачити лише у вітрині. А відтепер експонат стає ближчим – до моделі унікальної кахлі можна доторкнутися. Це робить музей доступним для людей з інвалідністю, зокрема для незрячих. Проте зараз помітно, що ця атракція подобається всім. Згодом ми плануємо додати екран або тачмонітор, у якому буде демонструватись 3D модель п’ятисвічника князя Острозького. Також нам подобається ідея презентувати діяльність нашого закладу за межами Острога через віртуальну реальність, – додав Андрій Брижук.

Приємним та неочікуваним стали подаровані окуляри VR від доброчинця, який вирішив залишитись інкогніто. Поява такого гаджету сприятиме сталості проекту, організатори вже планують презентаційний тур по містам зі спільною історією. Також слідкуйте за сторінку Туристично-інформаційного центру, адже плануються покази відео і в Острозі та Рівному. Уже відбулася презентація у Києві.

В майбутньому планують облаштувати зону в Туристично-інформаційному центрі м. Острога, де турист зможе переглядати відео. Також кожен вдома може подивитись ці відео за наявності окуляр, або просто прокрутивши мишкою.