Новина

Острозькому музею подарували факсимільне видання Конституції Пилипа Орлика

11:33, 30 Березня

зображення новини

Книжкова колекція Державного історико-культурного заповідника м. Острог поповнилася факсимільним виданням Конституції Пилипа Орлика з перекладом українською мовою.

Книга називається «Конституція Козацької України 1710 року. The Constitution of Cossack Ukraine of 1710». Подарувала книгу генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська.

Книга «Конституція Козацької України 1710 року. The Constitution of Cossack Ukraine of 1710» є втіленням спільного проєкту Національного заповідника «Софія Київська», Міністерства культури та інформаційної політики України й Державного підприємства «Центр захисту інформаційного простору України».

Концепція видання – представити унікальний документ та історичне джерело більш широкій аудиторії та зробити його доступним україномовному читачу шляхом перекладу. Мета редакторського колективу – акцент на основних положеннях документу. Серед них: обґрунтування права України на незалежність від москви та регламентація відносин в державі. Це та ідея, з якою Пилип Орлик проводив політику взаємин України у європейському просторі. Прогресивним відзначають задекларований у документі розподіл влади на судову, законодавчу та виконавчу гілки.

Довідково: «Конституція Пилипа Орлика – договори та постанови Прав і вольностей Війська Запорозького» – конституційний договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом, який визначав права та обов’язки всіх членів Війська. Укладено 5 квітня 1710 року в м. Бендери під час обрання Орлика гетьманом. Від усієї старшини та козацтва Конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко.

Документ вважається однією з перших конституцій Європи і фактично проголошував в Україні незалежну республіку з протекторатом шведського короля замість підданства царю, що було великим кроком вперед у політичній думці того часу.

Про це повідомила Рівненська обласна рада.