Новина

Колаборант Бойко і далі лишається Героєм України

12:15, 31 Січня

зображення новини

Один із лідерів найбільшої вже забороненої партії ОПЗЖ Юрій Бойко досі має звання Героя України, який йому у 2004 році вручив президент Леонід Кучма. Про це йдеться у матеріалі Руху ЧЕСНО.

У відповіді Офісу президента на запит руху ЧЕСНО сказано, що прем’єр-міністр Денис Шмигаль не бачить достатньо підстав для позбавлення колишнього співголови забороненої партії та фракції ОПЗЖ нардепа Юрія Бойка звання Героя України.

Петиція про позбавлення Бойка звання Героя набрала понад 25 тисяч підписів, необхідних для розгляду президентом. 9 грудня глава держави звернувся до Шмигаля і попросив проаналізувати, чи є підстави для санкцій щодо Бойка. Згодом прем’єр відправив Володимиру Зеленському відповідь, в якій сказано, що підстав поки що недостатньо.

За законом Про державні нагороди України позбавлення державних нагород може бути проведене президентом лише в разі засудження нагородженого за тяжкий злочин за поданням суду у випадках, передбачених законом (стаття 16). За законом Про санкції позбавлення державних нагород може бути застосоване як персональна санкція до фізичної особи — нерезидента, іноземців, людей без громадянства, суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність.

Бойко отримав звання Героя від президента Леоніда Кучми 2004 року — тоді він очолював НАК Нафтогаз і домовився про «врегулювання заборгованості України за газ» перед росією.(Зліва направо: голова “Газпрому” Міллер, прем’єр росії Медведєв, кандидат на посаду президента України Бойко і голова політради ОПЗЖ Медведчук. москва, 22 березня 2019 року. Фото: Радіо свобода)

28 березня 2022 року партія ОПЗЖ заявила про призупинення своєї діяльності. 14 квітня на засіданні Верховної Ради оголосили рішення РНБО про заборону діяльності фракції Опозиційна платформа — За життя у парламенті. 21 квітня в Раді оголосили про створення депутатської групи Платформа за життя і мир, до якої увійшли представники забороненої ОПЗЖ. Очолив групу Юрій Бойко.

Водночас варто нагадати про ще один газовий аспект діяльності Юрія Бойка — він є фігурантом корупційного скандалу 2011 року, який у ЗМІ відомий як “вишки Бойка”. Його підозрюють у причетності до закупівель двох морських бурових вишок через офшорні компанії. Зокрема держкомпанія “Чорноморнафтогаз”, яка на той час перебувала в підпорядкуванні міністерства Бойка, за результатами тендеру купила ці вишки.

Збитки держави від цієї покупки оцінюються в 400 млн доларів. Так, у 2016 році НАБУ повідомило, що у них немає кримінальних справ, в яких би фігурував Юрій Бойко. Труднощі у справі “вишок Бойка” були пов’язані з тим, що в окупованому росією Криму залишилася частина документації щодо придбання вишок, а також із таким фактом, що російська влада відвела обидві вишки ближче до Криму.

Нагадаємо, що у 2019 році на той час кандидат у президенти України Юрій Бойко разом із очільником політради ОПЗЖ Віктором Медведчуком зустрілися із прем’єр-міністром росії Дмітрієм Медведєвим та головою правління “Газпрому” Алєксєєм Міллером у москві. За даними російських ЗМІ, Бойко на зустрічі з Медведєвим заявив про необхідність переговорів щодо взаємного зняття санкцій.