Новина

Активісти закликають ВРУ ухвалити закон про ліквідацію російської символіки і пропаганди

15:25, 14 Березня

зображення новини

Низка громадських організацій підписали відкрите звернення, в якому закликали Верховну Раду ухвалити узгоджений на рівні парламенту закон про заборону пропаганди російської імперської політики та деколонізацію топоніміки.

Відповідний документ поширили 14 березня у групі “Простір свободи” – рух добровольців.

“Звільнення України від усіх форм пропаганди російського імперіалізму, очищення публічного простору від маркерів “русского міра” є необхідною складовою перемоги у війні з росією. Це – одне з найважливіших нагальних завдань гуманітарної та безпекової політики.

Процес звільнення українських міст і сіл від назв і пам’ятників, нав’язаних росією, давно розпочався знизу й триває по всій країні. Однак для того, щоб цей процес був незворотнім і всеосяжним, потрібен системний деколонізаційний закон”, – ідеться у відозві.

Активісти нагадують, що ще у квітні 2022 року велика група депутатів з різних фракцій на чолі з Федором Веніславським зареєструвала законопроєкт №7253, який у липні був схвалений Верховною Радою в першому читанні.

До другого читання парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підготував редакцію законопроєкту, яка комплексно розв’язує питання заборони російської імперської пропаганди і забезпечить ліквідацію відповідної російської символіки.

“Проєкт передбачає визнання злочинною і засудження російської імперської політики, забороняє її пропаганду та символи, чітко визначає критерії належності до цих символів, підстави, строки і процедури їх усунення з публічного простору, перейменування населених пунктів, вулиць та інших об’єктів, роль органів державної влади, місцевого самоврядування та громадськості у цьому процесі”, – зазначають активісти.

Однак остаточного ухвалення закону не відбулося.

“На жаль, попри одностайну підтримку законопроєкту профільним комітетом і погоджувальною радою парламенту, ухвалення законопроєкту в цілому було зірвано. Через провокаційний виступ депутата-українофоба Бужанського, якого правляча фракція з незрозумілих причин досі тримає у своїх лавах, на пленарному засіданні 23 лютого 2023 року парламенту не вистачило одного голосу для підтримки позиції комітету. Законопроєкт відправили на повторне друге читання”, – нагадують підписанти.

На переконання активістів, Верховна Рада має якнайшвидше повернутися до розгляду законопроєкту 7253 і нарешті його ухвалити. Адже текст законопроєкту ретельно опрацьований, його підтримали профільні міністерства, експертні інституції, асоціації місцевого самоврядування, Світовий конгрес Українців.

Активісти закликають:

1. Профільний комітет Верховної Ради – упродовж найближчих днів розглянути законопроєкт 7253 за процедурою повторного другого читання і підтримати раніше схвалений комітетом збалансований текст.

2. Голову Верховної Ради України та його заступників, керівників усіх фракцій та груп – сприяти якнайшвидшому ухваленню цього законопроєкту.

3. Верховну Раду України – ухвалити законопроєкт 7253 в другому читанні і в цілому на найближчому пленарному засіданні.

“Закликаємо всіх народних депутатів України підтримати цей історичний документ і дати зелене світло повному звільненню України від маркерів “русского міра”, – резюмовано у зверненні, яке підписали:

  • Рух “Простір свободи”;
  • Мережа захисту національних інтересів АНТС;
  • Громадянський рух “Відсіч”;
  • Центр досліджень визвольного руху;
  • Громадський сектор Євромайдану;
  • ГО “Незалежні”;
  • Ініціатива “Деколонізація. Україна”;
  • Всеукраїнська кампанія “Пам’ять нації”;
  • ГО “Свіжа кров”;
  • ГО “Український світ”.

Довідково:

Законопроєктом № 7253 пропонується доповнити ст. 5 Закону України «Про географічні назви» новою частиною такого змісту:

«Забороняється присвоювати географічним об’єктам назви, що звеличують, увіковічують, пропагують або символізують державу-окупанта або її визначні, пам’ятні, історичні та культурні місця, міста, дати, події, її діячів, які здійснювали військову агресію проти України та інших суверенних країн, державну тоталітарну політику та практику, пов’язану з переслідуванням опозиції (опозиційних діячів), дисидентів та інших осіб за критику тоталітарного радянського та тоталітарного російського режиму, зокрема й громадян України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях України або тимчасово перебували на території держави-окупанта та стали жертвами переслідування з боку російських репресивних органів», – інформує видання “Pravo”.