Блог

Віталій Поровчук

Стоки для людської крові на підлозі будинку

23:02, 06 Липня

blogger image

Стоки для людської крові на підлозі будинку у Здолбунові.

Приміщення, у яких утримували та катували політичних в’язнів почергово совєтські чекісти, гестапівці та знову чекісти під час Другої світової війни та у повоєнний час у період українських других визвольних змагань. Графіті з віршами та патріотичними гаслами на стінах камер, написані українськими патріотами. Вибоїни від куль у розстрільних кімнатах. Карцер у вигляді кам’яного мішка. Кістки закатованих, знайдені на території цього страшного закладу під час розкопок, які почивають в раці у каплиці, спорудженій в одній з камер з кровостоками. І за цим усім цікаві, героїчні, драматичні та трагічні долі людей. Про декого нам розповіли. Наприклад, про долю мами повстанки, яка народила там дитину і вночі через маленьке загратоване вікно просунула немовля і віддала своїй мамі. Ця дівчинка, коли виросла, стала вчителькою.

Мене це вражає і бентежить подвійно, бо тепер на окупованих українських землях маємо підвали МГБ ( така ж назва “контори” була і в 1940-их, коли вони катували у здолбунівських підвалах). Хоча не в назві справа, а в суті.

“Волинські орли” – пластуни з Колоденки, під час веломандрівки відвідали Здолбунівський краєзнавчий музей, а його директор і мотор досліджень, формування фондів, створення експозицій та вшанування героїки – Олег Тищенко, провів нам цікаву екскурсію.

Говорили про пам’ять і героїку минулих і сучасних визвольних змагань, говорили про історію загалом, краєзнавство, мистецтво, мандрівки і любов до України.
Насправді, музей унікальний. Такі місця треба відвідувати, а людей, які їх створюють підтримувати.

Опубліковано Vitaliy Porovchuk Понеділок, 6 липня 2020 р.

 

Опубліковано Vitaliy Porovchuk Понеділок, 6 липня 2020 р.

 

Опубліковано Vitaliy Porovchuk Понеділок, 6 липня 2020 р.

 

Опубліковано Vitaliy Porovchuk Понеділок, 6 липня 2020 р.