Блог

Юрій Шадий

Сенсаційне відкриття. Здовбиця

22:51, 19 Квітня

blogger image

СЕНСАЦІЙНЕ ВІДКРИТТЯ чергової славної постаті нашого села. Завдяки історику Юрію Юзичу історія Здовбиці поповниться славним іменем героя Костянтина Чвалінського, котрий був одним з організаторів повстання політичних в’язнів Луцької тюрми проти катувань польського окупаційного режиму ще у далекому 1925 році.

Далі текст з документів, прохання до родичів доповнити.
У в’язницях Польщі політв’язнів утримували у спільних з кримінальними злочинцями камерах. Їжу видавали один раз на день, забороняли читати книги. Багато з них перебували в ув’язненні подекілька місяців, навіть років під слідством, без будь-якого обвинувачення. У в’язницях застосовували жорстокі методи катувань. Відомий тоді адвокат В. Дмитровський писав: “Биття палицями по п’ятах, стиснення пальців кліщами, вибивання зубів постійно застосовується на допитах в тюрмі і поліції” [23, с.21]. Своєю жорстокістю особливо уславилися кати Луцької в’язниці. Відомі випадки смерті політв’язнів у в’язницях. Так, у Львівській в’язниці померли О. Басараб і М. Кулик, у Володимирі-Волинському в’язничному шпиталі – В. Крайц, а в Луцькій в’язниці – К. Чвалинський [23, с.22; 24–28].

У липні 1925 р. відбулося повстання в’язнів Луцької в’язниці. 9 липня політв’язні пред’явили дирекції низку вимог, погрожуючи протестом у формі голодування. Вони обрали комітет з шести осіб. Однак вимоги в’язнів були відхилені прокурором і 10 липня в’язні оголосили голодування, у якому взяло участь 150 осіб. Ізоляція найбільш активних в’язнів в окремі камери викликала обурення і опір ув’язнених. До в’язниці були викликані додаткові наряди поліції, які вчинили жорстоку розправу, під час якої був убитий в’язень К. Чвалинський [45, с.110–111]. Упродовж 1925 р. лише у в’язницях Луцька та Рівного відбулося 12 голодувань політв’язнів.

Posted by Юрій Шадий on Saturday, April 17, 2021