Блог

Олександр Подвишенний

Людина і гріх

09:56, 30 Квітня

blogger image

Людина може звершитися над своїми інстинктами та плотськими потребами виключно шляхом раціоналізації своїх вчинків та дій. Вона має визначити мету свого життя – і тоді вона відірветься від землі у прагненні її реалізувати. Емоції та мораль – це пута, які людина повинна скинути на шляху до становлення себе як оригінального неповторного індивіда, єдиного у своєму роді.

Останнє твердження відсилає нас до пояснення, чому Господь так жорстоко покарав Адама і Єву. Яблуко з дерева пізнання було лише символом покори дітей перед батьком, непоясненим табу, яке будь-яка дитина переступить, якщо їй не пояснити загроз і наслідків такого вчинку. Пізнання – це раціоналізація. Вкусивши яблуко, Адам пізнав суть свого буття, він пройшов процес індивідуалізації й виокремився як суб’єкт. Фактично у Всесвіті стало дві таких істоти – Бог і Чоловік. Решта істот були сліпими виконавцями волі Господа.

Всевишній обрав жорстоке покарання саме для Адама, адже він був первістком. Фактично, Єва була створена для потурання бажанням Адама, аби він не почувався самотнім у тому космічному просторі, яким є Всесвіт. Бог не дивується, що Єва спокусила Адама, він гнівається, що Адам його ослухався. Для того, щоб муки чоловікові були нестерпними: Він виганяє подружжя з Едемського саду з печаткою первородного гріха, з якого потім виокремилися інші, не менш болючі та страшні людські провини, як-от зрада жінкою чоловіка.

Гріховна натура жінки й донині виявляється в буденному житті. Емоційне підґрунтя прийняття рішення жінкою може нівелюватися у процесі раціоналізації, якою більше володіє чоловік, однак така зміна типової психологічної структури поведінки є доволі монолітною й перманентною. Не вдаючись в ґендерний дискурс, можна констатувати, що подолання людських слабкостей, якими і є гріх, в обох статей можливе переходом на новий рівень мислення й пізнання себе як Людини з усіма атрибутами, свобідною волею та відповідальністю за вчинки, які так чи так впливають на інших подібних нам людей.

на фото: «Адам і Єва» – диптих Альбрехта Дюрера, 1507 рік.

Опубліковано Олександром Подвишенним Середа, 29 квітня 2020 р.

Опубліковано Олександром Подвишенним Середа, 29 квітня 2020 р.